Ďakovný list od našej partnerskej školy
Plavkyňa Sabínka
V sobotu 16. novembra sa naša Sabi Bališová zúčastnila na Majstrovstvách západoslovenskej oblasti.
Bola veľmi úspešná. Zabojovala a získala dve druhé a jedno tretie miesto.
Sabínke blahoželáme a želáme veľa ďalších úspechov.
Protest v čiernom ...
Aj naša škola sa pridala k "protestu v čiernom" ako symbolickému prejavu smútku nad stavom a smerovaním slovenského školskva.
Dobrodružná Keňa
Vianočná pozvánka
Cesta za slobodou
Koľko lásky
Zborovňa sa nám začína pomaly zapĺňať škatuľkami, ktoré sú plné rôznych darčekov pre našich seniorov. Pripomíname, že krabičky môžete nosiť ešte v priebehu budúceho týždňa, zbierka sa uzatvára v piatok 29. novembra!!!
Adventné Trhy Bučánske
Vážení rodičia, srdečne Vás v mene organizátorov pozývame na tradičné Adventné Trhy Bučánske, ktoré sa budú konať v sobotu 30.11.2024 od 14:00hod. v Nyáryovskej kúrii.
Tradičná kapustnica, voňavá medovina a iné dobroty. Vianočná nálada, hudobný sprievod v podaní detí z MŠ, HS Bučančani, či severoírsky folkový spevák Graeme Mark. To sú len úlomky z programu, ktorý sme si tento rok pre Vás pripravili.
Nebudú chýbať ani remeselné trhy, tvorivé dielne pre deti, či predaj vianočného pečiva. To môžu rodičia spolu so svojimi ratolesťami priniesť v deň podujatia.
Všetky vyzbierané prostriedky, či už z predaja koláčikov alebo kapustnice, pečených klobás - pôjdu na aktivity našich škôlkarov.
Tešíme sa na Vás, na spoločné popoludnie v kruhu rodiny a známych, vo vianočnej kúrii.
Hlasujte za našu školu v súťaži O2 Športová akadémia Mateja Tótha
Nedostatok pohybu u detí je problém, ktorému sa v O2 venujú už siedmy rok. Jedným z riešení je O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorú môžete aj tento rok vybojovať pre deti.
Hlasujte každý deň za našu základnú školu. Aj vy totiž svojim hlasom rozhodnete, v ktorých školách sa deti rozhýbu pod vedením olympijského víťaza Mateja Tótha.
Ako môžete hlasovať?
Hlas svojej škole môžete poslať priamo na tejto stránke a ak pritom zadáte aj kód z výrobkov Budiš, OVKO Plus alebo rajo brejky, pošlete naraz až 5 hlasov. Denne môžete pri jednom hlasovaní zadať až 10 rôznych kódov, čím odošlete až 50 hlasov. Rovnako 5 hlasov pošlete, ak budete hlasovať prostredníctvom O2 aplikácie.
Férové pravidlá
Aby boli zabezpečené férové podmienky pre všetkých súťažiacich, hlasy sú overované zadaním telefónneho čísla.
Hlasovanie aj overovacie SMS sú bezplatné.
Mio viaggio in Italia
O svojej ceste do Talianska porozprávala žiakom 2. stupňa dňa 15. 11. 2024 pani Erika Cardone – Kučerová, ktorá v tejto krajine strávila niekoľko rokov a prirástla jej k srdcu. Žiaci mali možnosť započúvať sa do taliančiny, zapozerať do talianskych gest, bez ktorých by nebola možná talianska konverzácia a dozvedieť sa množstvo zaujímavých informácií o krajine – geografické pomery, najväčšie mestá, sopky, nemohli sme vynechať pizzu, ktorá, ako sme zistili pochádza z Neapolu a pizza Margherita nesie vznešené pomenovanie podľa manželky talianskeho kráľa. Od talianskej vespy a fiat 500 sme prešli k moderným a drahým značkám áut, k športovcom, spevákom, či talianskej móde a módnym značkám. Okrem množstva informácií si mohli žiaci odniesť aj odkaz dôležitosti učiť sa jazyky, pretože ako sa hovorí, koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.
KOĽKO LÁSKY SA ZMESTÍ DO KRABICE OD TOPÁNOK?
Potešme i tieto Vianoce seniorov po celom Slovensku darčekom, ktorý zahreje pri srdci Vás aj ich! Naplňte krabicu od topánok maličkosťami, ktoré potešia osamelých seniorov. Často je to jediný darček, ktorý dostanú a niekedy aj posledný, preto do krabice nezabudnite vložiť aj kúsok svojho srdca!
Krasokorčuliarka Nataška
Naša žiačka piateho ročníka Nataša Slobodová žne úspechy v krasokorčuľovaní po celom Slovensku. Trénuje už od troch rokov a každý deň musí okrem školy zvládnuť ešte minimálne dva tréningy. Jeden ráno pred školou a po škole letí naspäť na zimný štadión, aby si odtrénovala ďalšie tréningy. Nataška, želáme ti veľa ďalších úspechov nielen v krasokorčuľovaní, ale aj v školských laviciach.
Kampaň klimaTYzuj
„Sme prvými ľuďmi žijúcimi v dobre, v ktorej dominantným rizikom pre naše prežitie sme my sami.“ Tento citát (Zdroj: UNDP 2020) sa v mesiaci október stal pilierom našich aktivít v kampani klimaTYzuj s témou Antroposcéna. Žiaci piateho ročníka a šiestačky a siedmačky mali možnosť vyjadriť svoje myšlienky a pocity, ktoré v nich tento citát vyvolal prostredníctvom výtvarného prejavu. Výsledkom boli zaujímavé a krásne kresby, pričom niektoré šiestačky a siedmačky v nich vyjadrili skôr obavu z kriminality a zlého vplyvu dospelých, ako zo znečisťovania životného prostredia či klimatických zmien. Druhou malou aktivitou so šiestakmi a dievčatami v siedmej triede bolo priraďovanie zaujímavých udalostí na časovú os a popri tom sa dozvedeli, čo je to antropocén a prečo sa tak toto obdobie nazýva.
Krúžok Tvorivko
Zaujímavé pracovné vyučovanie v 3. ročníku
Tretiaci sa na pracovnom vyučovaní oboznámili s rôznymi druhmi papiera, spôsoboch ich využitia v bežnom živote či recykláciou. Skúmali ich hmatom, zrakom i sluchom, porovnávali ich vlastnosti.
Potom veľmi kreatívne a s nadšením kombinovali rôzne druhy papiera pri tvorbe svojho vlastného obrazu.
Vznikli krásne práce, ktoré môžu byť inšpiráciou aj pre ostatných žiakov!
6
Slnečný jesenný deň v Štiavnických vrchoch
23. októbrový deň strávili žiaci 6. a 7. ročníka priamo v srdci Slovenska – v Štiavnických vrchoch. Cieľom ich cesty bola najprv Banská Štiavnica – slobodné kráľovské banské mesto, zaradené vďaka svojmu kultúrnemu bohatstvu do zoznamu UNESCO (od roku 1993), a následne Základná škola v Štiavnických Baniach.
Tajomstvá minulosti Banskej Štiavnice mali naši žiaci možnosť odhaliť formou interaktívnej zábavy na výstave s názvom Cesta v čase. Deti sa prostredníctvom moderných technológií preniesli do 18. storočia, aby získali informácie o naozaj slávnej histórii tohto baníckeho mesta. Banská Štiavnica sa však deťom v celej svojej kráse neukázala iba na monitoroch a dotykových dispejoch – deti mali možnosť prejsť sa uličkami tohto „strieborného mesta“ a nasávať jeho atmosféru, ktorá je silná aj v súčasnosti. Pozreli si aj Klopačku, gymnázium, ktorého „lavice drali“ takí velikáni ako Andrej Sládkovič či Sándor Petőfi, rodný dom medzinárodne uznávaného fotografa Deža Hoffmanna (fotografoval skupiny Beatles a Rolling Stones, Charlie Chaplina či Franka Sinatru), Starý i Nový zámok, budovy Baníckej a lesníckej akadémie (neskôr Banskej akadémie), ležiace uprostred banskoštiavnicej botanickej záhrady so vzácnymi drevinami z mnohých kútov sveta.
Po prehliadke Banskej Štiavnice mali naši žiaci možnosť pozrieť si priestory Základnej školy v Štiavnických Baniach a zoznámiť sa so svojimi rovesníkmi, ktorých veľkou záľubou sa stalo napr. aj sokoliarstvo. Výchova a vzdelávanie na pôde tejto základnej školy je úzko prepojené s ochranou prírody v snahe pochopiť ju, byť jej súčasťou. Táto škola, nesúca meno po významnom astronómovi a matematikovi Maximiliánovi Hellovi, je zatiaľ jediná na svete, kde sa sokoliarstvo vyučuje ako samostatný klasifikovaný predmet. Vyučovanie je vo veľkej miere situované v lesnom prostredí – žiaci tejto školy nám však potvrdili, že rovnako intenzívne sa vzdelávajú aj v „klasických“ predmetoch, ako sú slovenský jazyk, matematika, biológia, geografia či cudzie jazyky. Starostlivosť o pernaté dravce, sovy, leguána zeleného, exotické vtáky, ryby či opice je však väčšinou na ich pleciach – a aj takýmto spôsobom sú vedení k zodpovednosti, vzájomnému rešpektu, pokore a tolerancii.
Naše deti mali možnosť pozrieť si triedu, ktorú okrem žiakov „obýva“ aj kajman (o neho sa kvôli bezpečnosti stará sám pán riaditeľ), lov dravých vtákov rôzneho druhu, miestnosť s hravými opičkami, voliéry s pestrofarebnými papagájmi, ako aj botanickú záhradu s mnohými exotickými rastlinami. Sprievodcov po tejto naozaj netradičnej škole im robili ich vrstovníci, takže prehliadka bola o to zaujímavejšia. A či sa im v Štiavnických Baniach páčilo? Treba si pozrieť fotky v galérii...ZK
14
Súťaž vo vybíjanej - chlapci
Dňa 5.11.2024 reprezentovali našu školu najmladší žiaci -chlapci. Na základnej škole v Jaslovských Bohuniciach odohrali svoj víťazný zápas s výsledkom 7:9 a tak postúpili do finále, ktoré sa uskutoční dňa 26.11.2024 na ZŠ v Modranke. Držme im vo finále palce!
Členovia víťazného tímu:
4.A: Eduard Ondrčka, Filip Orviský, Jakub Káčer, Tobias Kubišiak, Dávid Zbudila
4.B: Jakub Boris, Leo Jánošík
3.ročník: Leo Broniš, Viliam Durdy, Tobias Šturma
Straty a Nálezy
Prosíme rodičov a žiakov, aby si dôsledne prezreli priložené fotografie. Všetky tieto veci našli v poslednej dobe naše pani upratovačky zabudnuté v priestoroch školy.
K jeseni patria aj záložky...
Aj tento rok sme sa zapojili do medzinárodného česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Našou partnerskou školou sa v rámci už 15. ročníka uvedeného projektu stala Základná škola v Gemerskej Polome.
Žiaci 1. – 6. ročníka vyrábali záložky pre svojich rovesníkov na tému Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat. A práve v týchto dňoch sa dočkali aj zaslúženej odmeny – v balíku im boli doručené krásne darčeky do kníh od kamarátov z dedinky Gemerská Poloma, ležiacej neďaleko nádherného kaštieľa Betliar (asi 10 km severne od mesta Rožňava). Je možné, že sa naše deti, tentokrát prepojené prostredníctvom výroby záložiek, v budúcnosti stretnú pri návšteve tejto nádhernej kultúrnej pamiatky aj osobne.ZK
Výlet do mesta pod Urpínom
Honza Nedvěd vo svojej piesni spieva: ,,Jak miloval Pán Bůh tenhle kraj, když takovou krásu mohl mu dát.“ Reč je o Banskej Bystrici, ktorú sme my žiaci 8. a 9. ročníka navštívili 25. októbra. Cieľom exkurzie bolo navštíviť Múzeum Slovenského národného povstania, aby sme si po viac ako 80 rokoch pripomenuli jednu z najväčších udalostí Slovenska, ktorá zmenila chod našich dejín.
Najskôr sme sa vybrali na prehliadku historického centra mesta. Obdivovali sme starobylé budovy a pani učiteľka Kollárová nás svojou prednáškou preniesla do dejín tohto mesta.
Potom sme zamierili do Múzea Slovenského národného povstania, kde sme sa dozvedeli o tých, ktorí bojovali za našu slobodu. Výklad v Múzeu Slovenského národného povstania nás zaujal, lebo sme mali možnosť spoznať našu históriu, tragický osud židovského obyvateľstva na Slovensku, ktoré bolo deportované do koncentračných táborov. V interaktívnej sekcii sme sa ocitli vo vojnovom zákope, pozreli sme si emotívny filmový príbeh rodín z tých čias. Bolo to veľmi poučné a niektoré príbehy nám naozaj vyrazili dych.
Po návšteve múzea sme mali možnosť navštíviť nákupné centrum Terminal a užiť si trochu voľnosti s kamarátmi. Cestu naspäť sme si krátili spevom a plní zážitkov sme sa vracali domov. Už teraz sa tešíme na ďalšie výlety!
Lujza Krippelová, Viktória Sluková, žiačky 8. roč.
3