23. októbrový deň strávili žiaci 6. a 7. ročníka priamo v srdci Slovenska – v Štiavnických vrchoch. Cieľom ich cesty bola najprv Banská Štiavnica – slobodné kráľovské banské mesto, zaradené vďaka svojmu kultúrnemu bohatstvu do zoznamu UNESCO (od roku 1993), a následne Základná škola v Štiavnických Baniach.
Tajomstvá minulosti Banskej Štiavnice mali naši žiaci možnosť odhaliť formou interaktívnej zábavy na výstave s názvom Cesta v čase. Deti sa prostredníctvom moderných technológií preniesli do 18. storočia, aby získali informácie o naozaj slávnej histórii tohto baníckeho mesta. Banská Štiavnica sa však deťom v celej svojej kráse neukázala iba na monitoroch a dotykových dispejoch – deti mali možnosť prejsť sa uličkami tohto „strieborného mesta“ a nasávať jeho atmosféru, ktorá je silná aj v súčasnosti. Pozreli si aj Klopačku, gymnázium, ktorého „lavice drali“ takí velikáni ako Andrej Sládkovič či Sándor Petőfi, rodný dom medzinárodne uznávaného fotografa Deža Hoffmanna (fotografoval skupiny Beatles a Rolling Stones, Charlie Chaplina či Franka Sinatru), Starý i Nový zámok, budovy Baníckej a lesníckej akadémie (neskôr Banskej akadémie), ležiace uprostred banskoštiavnicej botanickej záhrady so vzácnymi drevinami z mnohých kútov sveta.
Po prehliadke Banskej Štiavnice mali naši žiaci možnosť pozrieť si priestory Základnej školy v Štiavnických Baniach a zoznámiť sa so svojimi rovesníkmi, ktorých veľkou záľubou sa stalo napr. aj sokoliarstvo. Výchova a vzdelávanie na pôde tejto základnej školy je úzko prepojené s ochranou prírody v snahe pochopiť ju, byť jej súčasťou. Táto škola, nesúca meno po významnom astronómovi a matematikovi Maximiliánovi Hellovi, je zatiaľ jediná na svete, kde sa sokoliarstvo vyučuje ako samostatný klasifikovaný predmet. Vyučovanie je vo veľkej miere situované v lesnom prostredí – žiaci tejto školy nám však potvrdili, že rovnako intenzívne sa vzdelávajú aj v „klasických“ predmetoch, ako sú slovenský jazyk, matematika, biológia, geografia či cudzie jazyky. Starostlivosť o pernaté dravce, sovy, leguána zeleného, exotické vtáky, ryby či opice je však väčšinou na ich pleciach – a aj takýmto spôsobom sú vedení k zodpovednosti, vzájomnému rešpektu, pokore a tolerancii.
Naše deti mali možnosť pozrieť si triedu, ktorú okrem žiakov „obýva“ aj kajman (o neho sa kvôli bezpečnosti stará sám pán riaditeľ), lov dravých vtákov rôzneho druhu, miestnosť s hravými opičkami, voliéry s pestrofarebnými papagájmi, ako aj botanickú záhradu s mnohými exotickými rastlinami. Sprievodcov po tejto naozaj netradičnej škole im robili ich vrstovníci, takže prehliadka bola o to zaujímavejšia. A či sa im v Štiavnických Baniach páčilo? Treba si pozrieť fotky v galérii...
ZK